Erb

Lozorno

web: http://www.lozorno.sk
Dátum tlače: 07.08.2020

Obec » O obci

O obci

Bývate v Lozorne? Pomôžte nám overiť údaje, opraviť nezrovnalosti a chyby a tiež skvalitniť našu webovú stránku Vašimi návrhmi. Vopred srdečne ďakujeme.

 

Vitajte v Lozorne

Lozorno je obec na juhozápade Slovenska v okrese Malacky a patrí do Bratislavského samosprávneho kraja (VÚC). Je len 24 km vzdialené od hlavného mesta Slovenskej republiky, Bratislavy, pričom dobré spojenie je zabezpečené zjazdom pri obci z diaľnice D2 Bratislava - Kúty - Praha. Lozorno leží v blízkosti západných svahov Malých Karpát v južnej časti Záhorskej nížiny. Obec sa nachádza na území malebného Záhoria, ktoré sa pýši viacerými chránenými prírodnými biotypmi európskeho významu. Charakteristickou črtou piesčitého chotára obce je, okrem vrcholov okolitých horstiev, aj zelená krása lesov, ktorými je obec ovenčená.

Historickú minulosť obce a jej bohatý náboženský, spoločenský a kultúrny život zosobňuje niekoľko architektonických pamätihodností a sôch. V historickom centre dediny sa týči sakrálna stavba farského kostola zasväteného 24. novembra 1630 ku cti sv. Kataríny z Alexandrie, panny a mučenice. Terajšia podoba kostola je z tehly, ktorú si naši predkovia vyrobili vlastnoručne - miesili a šliapali doslova vlastnými rukami a nohami. Z roku 1729 pochádza baroková kaplnka sv. Vendelína, ochrancu dobytka. Ďalšími starobylými pamiatkami sú prícestné sochy sv. Jána Nepomuckého, patróna mlynárov a ochrancu proti potopám, v parku pred obecným úradom, a sv. Floriána, patróna požiarnikov a hasičského zboru v Lozorne - najstaršieho verejného dobrovoľného spolku v obci. Čestné miesto v blízkosti kostola patrí pomníku Obetiam Svetovej vojny 1914 - 1918, ktorý zvečňuje pamiatku 60-tich padlých vojakov z Lozorna ( pri niektorých menách sa zachovali aj dobové fotografie).

Nad dedinou sa nachádza vodná nádrž, z ktorej vyteká Suchý potok a pokračuje krížom cez dedinu. Rekreačný areál pri vodnej nádrži je miestom viacerých kultúrno-spoločenských aktivít a podujatí. Rybárske zábavy i hody a taktiež „Country guláš", kde sa môžu Lozorňania stretnúť aj so susedmi zo Zohoru, Stupavy, Kuchyne a Perneka, patria medzi najobľúbenejšie.

V Lozorne sa nachádza trojhviezdičkový hotel, viacero reštaurácií, krčiem a moderných barov. Najčerstvejšími novinkami sú Bowling a bar Lozorno i Alexis-coffee & cocktail bar.

kostol Sv. Kataríny

Nadmorská výška obce je 187 m.
Priemerná ročná teplota 10°C.
Priemerné ročné zrážky okolo 600 mm.

Vodná nádrž

Vzdialené len 24 km od Bratislavy Lozorno ponúka pozoruhodné rekreačné a turistické možnosti.