Zobrazuje sa optimalizovaná verzia stránky pre slabozrakých, alebo špecializované či staršie prehliadače. Prejsť na grafickú verziu.

Úvodná stránka | Preskočiť na obsah | Preskočiť na subnavigáciu | Preskočiť na spodnú navigáciu

Hlavná navigácia

 • en
 • Na začiatok

  Subnavigácie

  Obec

  Záchranné a ochranné zložky

  Lozorno spol. s r.o.

  Farnosť


  Na začiatok

  Obec – Zaujímavosti o obci

  Zaujímavosti o obci

  Z historického hľadiska najpozoruhodnejšou bola lesná železnica v Lozorne, ktorej stopy sa dnes ťažko hľadajú. Krátko po vzniku Československa bola pri obci postavená píla a pripojená vlečkou na trať Zohor - Plavecký Mikuláš. Súčasne sa stavala lesná železnica s parnou prevádzkou rozchodu 760 mm. Počas hospodárskej krízy začiatkom 30-tych rokov sa drevárska spoločnosť dostala do problémov. Úzkokoľajka bola nenávratne zrušená.

  Avšak obec sa pýši novými zaujímavosťami, medzi ktoré nepochybne patrí unikátne Múzeum historických vozidiel v priestoroch bývalých kasární v lesíku pri Lozornskej priehrade. Patrí Tatra Veteran & Armi Klubu, ktorý sa v prvom rade zaujíma o staré autá - o veteránov značky Tatra do 50-tych rokov. V múzeu sa nachádza viacero kusov plne zreštaurovaných áut, doplnených desiatkami motocyklov z rovnakého obdobia. Terajší klub je nástupcom staršieho Veteran klub Tatra v Lozorne (bývalý Zväzarm), ktorý Jozef Hooz založil ešte v 7O-tych rokoch. Po dlhšom útlme činnosť klubu sa opäť oživila v r. 2011 znova zásluhou Jozefa Hooza a Jána Haramiu st. - majiteľa a aj hlavného iniciátora múzea. Klub organizuje burzy, kde sa stretávajú milovníci starých áut, aby si mohli vzájomne pomôcť. Na burze nájdete nielen staré súčiastky z áut. Zainteresovaní tam často nosia aj iné starožitnosti, o ktoré múzeum má záujem: staré fotografie, šatstvo a pod. Najstaršie auto múzea je Tatra z r. 1932. Počas zrazov veteránov a búrz je múzeum otvorené aj pre verejnosť.

  Rozhodne zaujímavou a nevšednou je tradícia sväto-Hubertovskej svätej omše, ktorú si udržuje miestne Poľovné združenie Podhorie, aby si tak uctili svojho patróna, ochrancu lesov a psov. Podľa legendy, bol pôvodne sv. Hubert vášnivým poľovníkom. Raz počas lovu, keď mieril na jeleňa, sa mu v paroží zvieraťa zjavil kríž. Bol to zlomový okamih v živote urodzeného muža. Stal sa kňazom, potom aj biskupom. Počas svätej omše v lozorňanskom kostole sv. Kataríny z Alexandrie celý zbor poľovného združenia je oblečený do rovnošiat, kostol je tematický vyzdobený a nechýbajú ani tóny lesných rohov (jeden z atribútov sv. Huberta), ktoré vyčaria muzikanti zo Slovenskej filharmónie. Hubertovi zdar!

  Nostalgická úzkokoľajka s parnou prevádzkou, ktorú miestni nadšenci plánujú vrátiť
  do kultúrneho života ako historickú
  a turistickú atrakciu.

  Interiér Múzea historických vozidiel
  – pastva pre oči.

  Obetný dar miestnych poľovníkov
  sv. Hubertovi musí byť pekne naaranžovaný.

  Na začiatok


  Obec Lozorno 2020